Thursday, September 20, 2012

Theres always work to do, but fun comes first

Selle kuu kalendripildil olev onu oli niivõrd kole ja häiriv, et ka maailma kõige ebaõnnestunum restaureerimistöö on rohkem väärt oma kohta mu töölaual.
Aga sellest teosest lähemalt rääkides ning kerget kunstitausta omades julgen väita, et tegemist on väärt tööga ja kuigi kirikutegelaste jaoks on tegemist katastroofiga, siis asja helgemast küljest vaadates on tegemist praeguse aja kõige populaarsema kirikuteemalise kunstiteosega. Äkki vajabki religioon väikeseid korrektuure, et ta sobiks rohkem tänasesse päeva ja ühiskonda? Miks mitte siis alustada sellest, et Jeesus oli naise näo, habeme ja afroseonguga tüse jaapanlane?

Ning kui üdini aus olla, siis tegemist on koguni nii lõbusa looga, et kui ma oleks ratsarikas, siis sooviksin seda originaali enda tualettruumi, et ikka lõbusam oleks! Elagu optimism ja võime näha asju natukene teise külje alt.

Thursday, September 6, 2012

Raamatuarvustus: Sofi Oksanen "Puhastus"

Tollest teosest on viimasel ajal taaskord palju juttu olnud, seda küll enamasti filmi tõttu, mis just äsja kinolinale jõudis. Kuid mina ei taha filmist rääkida, vaid raamatust, mida raamatukogust võimatu saada oli ja õnneliku juhusena hoopis oma õe raamatuhunnikust leidsin.

Tunnistan, et raamatu võtsin ette just seetõttu, et sellest nii palju räägitud oli, kuid nii ülevat muljet see minus ei tekitanud, kui esialgu lootnud olin. Siiski soovitan lugeda kõigil neil, kelle vanemad või vanavanemad sel ajal elasid, et mõista natukene rohkem aega, mil maailm polnud üks avatud värav ja inimõigustel oli natukene teine väärtus kui tänapäeval.

"Puhastus" on oma ülesehituselt veidikene segadust tekitav, palju toimub ajalisi, kohalisi ja tegelaste hüppeid, millega küll mõningase lugemise järel harjub. Sellegi poolest pidin ma nii mõnegi koha uuesti lugema, et enda peas kokku viia täiuslik pusle. Mulle meeldis olustiku ja isikute kirjeldus, mis tekitas väga elava pildi ja aitas palju kaasa visuaalse keskkonna loomisele minu peas.

Raamatu tegevus toimub Teise maailmasõja järgsetest aastatest kuni Eesti taasiseseisvumiseni, ajal kui valitseb kommunistlik Nõukogude Liit, kus puuduvad valikuvõimalused ning jõumeetodina valitseb vaime ja füüsiline vägivald. Peategelasteks on kaks eri põlvkonnast pärit naist, kes ühteaegu on nii nõrgad kui vaprad, kuid neid ühendab lisaks keerulisele saatusele, ka midagi sellist, mis on aastakümneid painanud mõlemaid.
See on lugu olevikku kummitavast minevikust, lugu kadedusest, kättemaksust ja lunastusest.

Kuna ma ise sündisin ajal, mil Nõukogude Liit juba vaikselt lagunes, siis tekkis mul paratamatult küsimus vaadates oma vanemaid ja vanavanemaid, kes tol ajal just selle ealistena elasid, et kas tõesti oli see elu nii ebastabiilne ja kammitsetud nagu raamatust mulje jääb? Võimalik, et nad elasid õiges kohas ja tegid õigeid asju, sest nende silmist ja lugudest ma ei taju seesugust kibestumist, viha ega valu nagu raamatust kajama jäi.

Kuigi mulle ei meeldi asju ette maha teha (loodan oma sõnu mitte tulevikus süüa) siis filmi ma kindlasti näha ei soovi ja selleks on väga lakooniline põhjus, nimelt olen ma Eesti filmikunstis väga pettunud, just seetõttu, et viimaste aastate filmid on niivõrd vägivalda ja eriti vägivaldset seksi täis, et selline teos on juba ette teada üles ehitatud vaid neile kahele. Raamatus mulle just meeldis, et enamik traumeerivamaid stseene olid kirjeldatud vahetute, piltlike emotsioonidega, mitte detailsete olustike kirjeldustega.

Kuid "vägivallast" ja seksist räägivad ka minu järgmised loetud raamatud ja sellest ainult positiivses tähenduses!

Tuesday, September 4, 2012

Raamatuhullus

Ma olen pikka aega üritanud end kokku võtta ja kirjutada, sest tegelikult vahepeal on palju põnevat juhtunud ja veel enam olen ma põnevat lugenud.
Lühidalt kokku võttes on minust, kui äärmiselt raamatukaugest inimesest, saanud otseses mõttes raamatukoi. Viimase kolme kuuga olen ma läbi lugenud pea 6 raamatut ja kapi peal ootavad uued juba oma järge, näiteks hetkel on mul käsil koguni kaks raamatut korraga.


Läihipäevil teen väikese ülevaate järgnevatest teostest:
Sofi Oksanen - "Puhastus"
E L James -  "Fifty Shades of Grey"
E L James -  "Fifty Shades of Darker"
E L James -  "Fifty Shades of Freed"
L. Ron Hubbard - "Võitlustanner Maa" 1. osa

Lugemisel:
L. Ron Hubbard - "Võitlustanner Maa"  2. osa
Aino Kallas - "Reigi Õpetaja"

Ootel:
L. Ron Hubbard - "Võitlustanner Maa"  3. osa